Wyoblanie to rodzaj plastycznej obróbki blachy dawniej nazywane drykowaniem. Wykorzystując podatność materiałów do odkształceń oferujemy Państwu usługi wyoblania zarówno ręcznego jak i mechanicznego ( na maszynach CNC ) wg Państwa indywidualnych projektów / rysunków.

Technologia wyoblania i zgniatania obrotowego jest wykorzystywana w celu oszczędnego użycia materiału oraz pominięcia wykonania bardzo drogich tłoczników. Metodą wyoblania produkujemy wszelkiego rodzaju części i podzespoły m.in. dla: oświetlenia, wentylacji, motoryzacji, lotnictwa i wiele innych. Są to takie części jak klosze, odbłyśniki, podsufitki, dennice, półkule, stożki, dna, pierścienie, misy, wazony, urny, maskownice, kołnierze, zaślepki, pojemniki, puszki, kieliszki i mnóstwo innych detali wykonanych na podstawie Państwa projektu i rysunku.

 

Profesjonalne drykowanie

Firma Rosik świadczy kompleksowe usługi drykowania. Z powodzeniem realizujemy zlecenia już od wielu lat, dlatego możemy Państwu zaoferować naszą wiedzę oraz doświadczenie.

Usługi wyoblanie

Nasza oferta obejmuje usługi wyoblania (inaczej: drykowania), czyli produkowania ręcznego lub maszynowego – w zależności od zapotrzebowania i konkretnego zamówienia – różnego rodzaju przedmiotów oraz elementów z blachy stalowej i kolorowej. W swej pracy stosujemy zazwyczaj wspomniane blachy stalowe, ale również miedziane, mosiężne, aluminiowe oraz nierdzewne i kwasoodporne a także tytanowo cynkowe biorąc jednak pod uwagę potrzeby Klienta, możemy również zastosować innego typu stopy metali. Drykujemy blachy o grubościach już od 0,5mm do nawet 3mm (w przypadku blach aluminiowych). Tworzymy detale własne oraz produkty na zamówienie Klientów. Wykonujemy pojedyncze elementy, a także zamówienia seryjne obejmujące tysiące sztuk. Dysponujemy nowoczesnymi maszynami oraz narzędziami wysokiej klasy, dzięki czemu jesteśmy w stanie szybko zrealizować i dostarczyć każde zamówienie.

Wykonujemy części głównie na podstawie rysunku i szablonu od Klienta. Oferujemy wyoblanie CNC (czyli maszynowe), jak również ręczne. Zwłaszcza ten ostatni proces jest szczególnie istotny w produkcji drobnych elementów, w których zasadniczą rolę odgrywa sprawność manualna, umiejętności oraz wiedza techniczna osoby wykonującej pracę. Wszystkie niezbędne formy i matryce wytwarzamy sami. Wychodząc naprzeciw Państwa oczekiwaniom, stworzone przez nas elementy możemy dodatkowo wypolerować, pokryć miedzią, niklem, chromem, srebrem lub złotem.

Dzięki doświadczeniu, wysokim kwalifikacjom oraz nowoczesnym maszynom i narzędziom, potrafimy wykonać rozmaite podzespoły i elementy dla różnych branż, m.in. oświetleniowej, motoryzacyjnej, lotniczej i innych. Drykowanie blach znajduje szerokie zastosowanie w wielu sferach, pozwalając na precyzyjne wykonanie wielu różnorodnych elementów i części. Tworzymy m.in. misy, dna, wazony, pierścienie czy odbłyśniki i klosze. Wykonujemy wyoblanie dennic, kołnierzy, puszek, urn, stożków, maskownic i kieliszków. Nasze usługi obejmują także profesjonalne drykowanie półkul, pojemników, zaślepek i wielu innych detali.

W szczególności specjalizujemy się w branży oświetleniowej – tworzymy klosze lamp ulicznych, ogrodowych i pokojowych, wykonujemy drykowanie podsufitek i osłon oprawek, a także plafonów czy kinkietów. Nasz asortyment obejmuje także drykowanie części motoryzacyjnych, takich jak oprawy reflektorów i osłony teleskopów, jak również elementów liturgicznych i dewocjonaliów – świeczników, kielichów, chrzcielnic i innych oraz galanterii ozdobnej: pucharów, popielniczek, pater, podstawek, cukiernic czy lampek naftowych.

Wyoblanie - wyjątkowy proces

Wyoblanie ręczne blachy to niezwykły i osobliwy proces technologiczny. Prapoczątki tej techniki rzemieślniczej sięgają już starożytnych Chin, Mezopotamii i Grecji. Jej wyjątkowość polega na tym, że nadal jest tak naprawdę mało znana i wykorzystywana, a równocześnie bardzo trudno zastąpić ją inną, alternatywną technologią czy techniką. Elementy, które powstaną w wyniku tego procesu, mogą być w przyszłości powielone jedynie za pomocą wyoblania.

Sam zabieg drykowania, szczególnie wykonywany przez doświadczoną i kompetentną osobę, umożliwia szybkie i staranne uzyskanie pożądanego efektu, czyli odkształconego wedle projektu, metalu. Należy przy tym mieć na uwadze, że samo drykowanie jest procesem trudnym, wymagającym skupienia, umiejętności i siły fizycznej, przydatnej zwłaszcza w przypadku blach grubych. Im twardsza i grubsza blacha do odkształcenia, tym bardziej żmudna i męcząca jest praca dla tokarza.

Ręczne wyoblanie lamp i innych elementów szczególnie sprawdza się w sytuacji wykonywania pojedynczych, unikalnych produktów. Jednakże proces ten jest przydatny również w przypadku małej lub nawet średniej produkcji, kiedy potrzebujemy wykonać więcej takich samych obiektów, cechujących się wyjątkową jakością wykończenia, elastycznością i dbałością o detale. Zazwyczaj w przeciwieństwie do klasycznego tłoczenia przy pomocy pras, proces drykowania umożliwia uzyskanie wspomnianych wyżej, pożądanych i indywidualnych cech z dużo mniejszym kosztem oprzyrządowania.

Obok ręcznego, popularne jest również wyoblanie blachy nierdzewnej za pomocą specjalistycznych maszyn, tzw. wyoblarek CNC. Dzięki nim proces stał się dużo łatwiejszy i przyjemniejszy dla wykonującej go osoby, ze względu na znaczną oszczędność czasu i wyższą wydajność produkcyjną. Drykowanie tego typu sprawdza się w różnych sektorach, m.in. w: przemysłowym, muzycznym, żywieniowym, energetycznym, medycznym czy lotniczym. Wyoblanie kloszy metodą CNC świetnie spisuje się też w produkcji lamp czy innego sprzętu gospodarstwa domowego.

Pracując na wyoblarce, można zrealizować wiele różnych obróbek danego przedmiotu, takich jak m.in. drykowanie, zawijanie obrzeży, zaginanie, wywijanie, obcinanie, łączenie oraz deklowanie. Proces umożliwia tworzenie właściwie dowolnych elementów, również tych o bardzo skomplikowanych formach, ograniczonych jedynie wyobraźnią. Co ważne, wykonywanie takich detali jest zazwyczaj dużo szybsze i tańsze, niż wykonywanie ich przy pomocy tłoczenia. W efekcie tego procesu nie tworzy się też wiele odpadów, dzięki czemu wyoblanie jest po prostu wydajne.

Zapraszamy do skorzystania z naszych usług

Jeżeli więc interesuje Państwa profesjonalne, precyzyjne i kompleksowe wyoblanie stożków, lamp, półkul i innych elementów z blachy, zapraszamy do współpracy z naszą firmą. Od lat z sukcesem świadczymy wspomniane usługi, tak więc z pełną odpowiedzialnością oferujemy Państwu naszą fachową wiedzę i nieprzeciętne umiejętności.

Przedstawione na stronie przykłady wykonywanych wzorów i gotowych produktów to tylko niewielka próbka naszych możliwości. Aby dowiedzieć się więcej na temat naszych usług, zachęcamy do kontaktu z nami w celu omówienia i doprecyzowania Państwa preferencji dotyczących danego elementu. Z przyjemnością udzielimy także porady w kwestii Państwa zapotrzebowania.

 

We własnym zakresie wykonujemy niezbędne formy / matryce / narzędzia

Na życzenie Klienta produkowane detale w zależności od naszych możliwości mogą być przez nas polerowane, miedziowane, niklowane, chromowane, złocone, srebrzone i malowane.

Pokazane poniżej wzory to tylko wycinek naszych możliwości. Zapraszamy do kontaktu w celu omówienia Państwa potrzeb względem konkretnego detalu.

Rodzaje możliwych obrabianych materiałów

Rodzaj blachy Grubość Maksymalny krążek
Blacha stalowa 0,5-2,0 mm 580 mm
Blacha nierdzewna / kwasoodporna 0,5-2,0 mm 580 mm
Blacha miedziana 0,5-2,0 mm 580 mm
Blacha mosiężna 0,5-2,0 mm 580 mm
Blacha aluminiowa 0,5-3,0 mm 580 mm

Nasz serwis korzysta z plików cookie. Dowiedz się więcej o celu ich używania i możliwości zmiany ustawień Cookies w przeglądarce. Patrz polityka prywatności